Moja opinia o Unixstorm
W tym poście chciałbym się podzielić swoimi doświadczeniami z hostingiem Unixstorm. Używam go już od kilkunastu lat do hostowania stron i baz danych o niewielkiej skali (m.in. tego bloga). Zwykle bazuję przy tym na WordPressie.
W ostatnim czasie blog nabrał trochę tempa. Z tej okazji zacząłem trochę przyglądać się wydajności samego hostingu, żeby rozważyć ewentualną zmianę na wyższy pakiet (o ile zauważyłbym jakieś benefity). Przy okazji mam parę fajnych obserwacji od strony technicznej.
W internecie nie ma za wiele opinii o Unixstorm, poza krótkimi rekomendacjami na starych forach. Więc może uzupełnię trochę tę lukę i jakiś inny pasjonat blogowania lub pokrewnych zajęć na tym skorzysta 😊 Gdyby tak było, zostawcie komentarz – to zawsze motywuje!
Łatwość konfiguracji
W Unixstorm, panel konfiguracyjny DirectAdmin jest rozbudowany i pozwala zmienić wiele parametrów. Możemy np. zmeinić wersję silnika PHP, zarządzać bazą danych w phpMyAdmin, czy zmienić ustawienia SSL (z automatu jest np. dobre wsparcie dla Let’s Encrypt). Jedyny mankament jaki widzę, to że zlecanie kopii zapasowej jest możliwe tylko w godzinach nocnych (00:00-08:00). To nieco zabawne, bo żądanie mogłoby być kolejkowane, a teraz zmusza mnie do rozpoczynania dnia od backupu stron co jakiś czas 😉
Na plus jest możliwość utworzenia usługi testowej przez miesiąc za darmo, żeby samemu sprawdzić czy usługa nam się podoba. To rzadko spotykane w hostingach (np. konkurencyjne OVH wymaga rocznej subskrypcji w ciemno).
Poniżej wrzucam zrzut ekranu z panelu administracyjnego, żeby móc nabrać intuicji w jakim stopniu hosting daje sie konfigurować:
Niezawodność i awarie
Ogólnie nie dotknęły mnie problemy dotyczące awarii. Czasami zdarzają się planowane prace techniczne (zapowiadane mailami, deklarowana niedostępność 5-30 minut).
W 2020 r. dostałem maila o awarii MySQL na serwerze na którym stoją moje strony. Skutkowała niedostępnością przez kilka godzin nocnych, a dane zostały odtworzone z backupów. Osobiście mnie to nie dotknęło, a w pewnym sensie nawet – pokazało, że backupy istnieją i w razie czego dane nie są utracone 😉
Kontakt z supportem działa. Zgłaszałem ze 3 tickety – dotyczące faktur i jeden problem techniczny z konfiguracją maila, zostały rozwiązane.
Test wydajności
Przez ostatni miesiąc testowałem czas odpowiedzi oraz dostępność serwisu z użyciem Azure Monitor (zakładka Availability).
Test obejmował załadowanie strony głównej bloga, średnio raz na minutę. Strona była ładowana z 5 lokalizacji serwerowni Azure: West Europe, UK West, North Europe, Central US i Australia East.
Średni czas odpowiedzi wyniósł 1.32 sekundy. Dla jasności, zapytania pomijały cache do którego używam Cloudflare – więc realne czasy dla użytkowników mogą być spokojnie szybsze. Dostępność strony (czyli proporcja udanych zapytań) wyniosła 99.98%.
Czas odpowiedzi na przestrzeni 24h
Podzielę się danymi z Azure Monitor pokazującymi czas odpowiedzi na poszczególne testowe żądania HTTP przez okres 24 godzin. Wykresy pokazują, że nie widać wahań dobowych, a czasy odpowiedzi wydają się stabilne.
Wykresy pokazują żądania wysłane do 3 stron, które niekedy znacznie różnią się czasem odpowiedzi:
- Jasnoniebieskie punkty pokazują czas odpowiedzi ultra-prostego do przetworzenia pliku PHP o zawartości:
<?phpecho "hello world";
?>
Ten test ma na celu sprawdzenie narzutu na czas odpowiedzi infrastruktury sieciowej, kiedy aplikacja nie robi niczego zaawansowanego. - Pomarańczowe punkty pokazują czas odpowiedzi pliku PHP który wykonuje proste zapytanie MySQL typu:
SELECT post_title FROM wp_posts LIMIT 1;
W odróżnieniu od powyższego testu, ten test jest dodatkowo wrażliwy na spowolnienia po stronie bazy danych, np. jej niedostępność w godzinach tworzenia kopii zapasowych - Ciemnoniebieskie punkty to czas wygenerowania strony głównej mojego bloga na WordPress. To już inny kaliber i czas zależy od szybkości procesora, dysku, ale też wtyczek jakie mam na blogu, ustawień cache itp.
Poniżej przedstawiam wyniki testów:
WordPress Hosting Benchmark tool
Poniżej wyniki benchmarku przeprowadzonego z użyciem wtyczki WordPress Hosting Benchmark Tool. Na tej stronie można poczytać co oznaczają wyniki i jak się to ma do innych hostingów.
Podsumowanie
UnixStorm to hosting o bardzo konkurencyjnych cenach. W 2024 roku można kupić pakiet Hosting F1 pozwalający hostować np. bloga WordPress z ceną już od poziomu 6.60 zł miesięcznie (!). A jeśli pozostaniemy przy hostingu w kolejnych latach, to za lojalność cena spada nawet do 4.61 zł / miesiąc.
Z wydajnością jest stabilnie, a nawet nieco ponadprzeciętnie wg. benchmarku. Ja dodatkowo łączę to z darmowym cache Cloudflare, co daje zadowalającą wydajność – możecie przeklikać się przez tego bloga i ocenić sami 🙂
Unixstorm: kod rabatowy 20%!
Na sam koniec, jako klient Unixstorm, mam możliwość podzielić się z Tobą kodem rabatowym 😊 Jeśli chcesz z niego skorzystać, przy zakupach na stronie Unix Storm użyj poniższego tego kodu rabatowego:
6469-8834-0533-1255-9194
Jest w tym mały konflikt interesów. W końcu to link promocyjny za który sam mogę dostać kilka złotych zniżki na kolejny rok usługi. Jednak wszystkie dane o wydajności są na tyle obiektywne na ile potrafiłem je przygotować. A fakt że jestem klientem od lat dowodzi, że jestem zadowolony z tego hostingu i mogę go polecić 😊
No comments yet, you can leave the first one!