Unixstorm: opinia po 10 latach używania

Moja opinia o Unixstorm

W tym poście chciałbym się podzielić swoimi doświadczeniami z hostingiem Unixstorm. Używam go już od kilkunastu lat do hostowania stron i baz danych o niewielkiej skali (m.in. tego bloga). Zwykle bazuję przy tym na WordPressie.

W ostatnim czasie blog nabrał trochę tempa. Z tej okazji zacząłem trochę przyglądać się wydajności samego hostingu, żeby rozważyć ewentualną zmianę na wyższy pakiet (o ile zauważyłbym jakieś benefity). Przy okazji mam parę fajnych obserwacji od strony technicznej.

W internecie nie ma za wiele opinii o Unixstorm, poza krótkimi rekomendacjami na starych forach. Więc może uzupełnię trochę tę lukę i jakiś inny pasjonat blogowania lub pokrewnych zajęć na tym skorzysta 😊 Gdyby tak było, zostawcie komentarz – to zawsze motywuje!

Logo hostingu Unix Storm
Logo recenzowanego hostingu Unix Storm

Łatwość konfiguracji

W Unixstorm, panel konfiguracyjny DirectAdmin jest rozbudowany i pozwala zmienić wiele parametrów. Możemy np. zmeinić wersję silnika PHP, zarządzać bazą danych w phpMyAdmin, czy zmienić ustawienia SSL (z automatu jest np. dobre wsparcie dla Let’s Encrypt). Jedyny mankament jaki widzę, to że zlecanie kopii zapasowej jest możliwe tylko w godzinach nocnych (00:00-08:00). To nieco zabawne, bo żądanie mogłoby być kolejkowane, a teraz zmusza mnie do rozpoczynania dnia od backupu stron co jakiś czas 😉

Na plus jest możliwość utworzenia usługi testowej przez miesiąc za darmo, żeby samemu sprawdzić czy usługa nam się podoba. To rzadko spotykane w hostingach (np. konkurencyjne OVH wymaga rocznej subskrypcji w ciemno).

Poniżej wrzucam zrzut ekranu z panelu administracyjnego, żeby móc nabrać intuicji w jakim stopniu hosting daje sie konfigurować:

Przegląd opcji w panelu DirectAdmin.

Niezawodność i awarie

Ogólnie nie dotknęły mnie problemy dotyczące awarii. Czasami zdarzają się planowane prace techniczne (zapowiadane mailami, deklarowana niedostępność 5-30 minut).

W 2020 r. dostałem maila o awarii MySQL na serwerze na którym stoją moje strony. Skutkowała niedostępnością przez kilka godzin nocnych, a dane zostały odtworzone z backupów. Osobiście mnie to nie dotknęło, a w pewnym sensie nawet – pokazało, że backupy istnieją i w razie czego dane nie są utracone 😉

Kontakt z supportem działa. Zgłaszałem ze 3 tickety – dotyczące faktur i jeden problem techniczny z konfiguracją maila, zostały rozwiązane.

Test wydajności

Przez ostatni miesiąc testowałem czas odpowiedzi oraz dostępność serwisu z użyciem Azure Monitor (zakładka Availability).

Test obejmował załadowanie strony głównej bloga, średnio raz na minutę. Strona była ładowana z 5 lokalizacji serwerowni Azure: West Europe, UK West, North Europe, Central US i Australia East.

Średni czas odpowiedzi wyniósł 1.32 sekundy. Dla jasności, zapytania pomijały cache do którego używam Cloudflare – więc realne czasy dla użytkowników mogą być spokojnie szybsze. Dostępność strony (czyli proporcja udanych zapytań) wyniosła 99.98%.

Czas odpowiedzi na przestrzeni 24h

Podzielę się danymi z Azure Monitor pokazującymi czas odpowiedzi na poszczególne testowe żądania HTTP przez okres 24 godzin. Wykresy pokazują, że nie widać wahań dobowych, a czasy odpowiedzi wydają się stabilne.

Wykresy pokazują żądania wysłane do 3 stron, które niekedy znacznie różnią się czasem odpowiedzi:

  • Jasnoniebieskie punkty pokazują czas odpowiedzi ultra-prostego do przetworzenia pliku PHP o zawartości:

    <?php echo "hello world"; ?>

    Ten test ma na celu sprawdzenie narzutu na czas odpowiedzi infrastruktury sieciowej, kiedy aplikacja nie robi niczego zaawansowanego.
  • Pomarańczowe punkty pokazują czas odpowiedzi pliku PHP który wykonuje proste zapytanie MySQL typu:

    SELECT post_title FROM wp_posts LIMIT 1;

    W odróżnieniu od powyższego testu, ten test jest dodatkowo wrażliwy na spowolnienia po stronie bazy danych, np. jej niedostępność w godzinach tworzenia kopii zapasowych
  • Ciemnoniebieskie punkty to czas wygenerowania strony głównej mojego bloga na WordPress. To już inny kaliber i czas zależy od szybkości procesora, dysku, ale też wtyczek jakie mam na blogu, ustawień cache itp.

Poniżej przedstawiam wyniki testów:

Wykres czasów odpowiedzi serwera Unixstorm na żądania HTTP, obserwacja przez dobę.
Czasy odpowiedzi skryptu hostowanego na serwerach Unixstorm obserwowane przez 1 dobę. Podświetlone są czasy odpowiedzi prostego skryptu PHP, nie łączącego się z bazą danych. Typowe czasy odpowiedzi to zaledwie 200-300 ms (dla żądań HTTP wysyłanych z różnych regionów świata).
Wykres czasów odpowiedzi serwera Unixstorm na żądania HTTP, obserwacja przez dobę: skrypt PHP wykonujący zapytanie do bazy danych.
Czasy odpowiedzi skryptu hostowanego na serwerach Unixstorm obserwowane przez 1 dobę. Podświetlone są czasy odpowiedzi prostego skryptu PHP, wykonującego jedno zapytanie do bazy danych.
Czasy odpowiedzi obserwowane dla aplikacji WordPress hostowanej w Unixstorm.
Czasy odpowiedzi dla strony głównej tego bloga (aplikacja WordPress) obserwowane przez dobę. Jest już trochę wolniej. Widać pewnego rodzaju “warstwy” w czasach odpowiedzi. Nie udało mi się wytłumaczyć czemu czasy odpowiedzi grawitują do tych wartości (sprawdziłem, że nie są związane z odległością geograficzną klienta od serwera). Podejrzewam że najszybsze odpowiedzi mogą wynikać z istnienia jakichś krótko żyjących cache na serwerach, lub gdzieś w warstwie sieciowej, które czasem są użyte, a czasem nie.

WordPress Hosting Benchmark tool

Poniżej wyniki benchmarku przeprowadzonego z użyciem wtyczki WordPress Hosting Benchmark Tool. Na tej stronie można poczytać co oznaczają wyniki i jak się to ma do innych hostingów.

W oczy rzucił mi się brak wsparcia dla object cache, co jest jednak typowe dla hostingów współdzielących infrastrukturę. Reszta wyników wydaje się dość typowa. Punktacja jest nieco powyżej globalnej średniej. Widać, że pod spodem jest szybki dysk SSD, a baza wypada dobrze w typowych scenariuszach użycia.

Podsumowanie

UnixStorm to hosting o bardzo konkurencyjnych cenach. W 2024 roku można kupić pakiet Hosting F1 pozwalający hostować np. bloga WordPress z ceną już od poziomu 6.60 zł miesięcznie (!). A jeśli pozostaniemy przy hostingu w kolejnych latach, to za lojalność cena spada nawet do 4.61 zł / miesiąc.

Z wydajnością jest stabilnie, a nawet nieco ponadprzeciętnie wg. benchmarku. Ja dodatkowo łączę to z darmowym cache Cloudflare, co daje zadowalającą wydajność – możecie przeklikać się przez tego bloga i ocenić sami 🙂

Unixstorm: kod rabatowy 20%!

Na sam koniec, jako klient Unixstorm, mam możliwość podzielić się z Tobą kodem rabatowym 😊 Jeśli chcesz z niego skorzystać, przy zakupach na stronie Unix Storm użyj poniższego tego kodu rabatowego:

6469-8834-0533-1255-9194

Jest w tym mały konflikt interesów. W końcu to link promocyjny za który sam mogę dostać kilka złotych zniżki na kolejny rok usługi. Jednak wszystkie dane o wydajności są na tyle obiektywne na ile potrafiłem je przygotować. A fakt że jestem klientem od lat dowodzi, że jestem zadowolony z tego hostingu i mogę go polecić 😊

No comments yet, you can leave the first one!

Leave a Comment